Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu

Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu Burası!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

7 bölgeye turizm kenti

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

17 bölgeye turizm kenti Empty 7 bölgeye turizm kenti Salı Tem. 01, 2008 4:31 pm

Misafir

Anonymous
Misafir

2023 turizm planları adım adım hayata geçiriliyor. Turizm Bakanlığı\'nın, 7 bölgede kuracağı turizm kentleriyle; termal turizmden kış sporlarına geniş bir turizm yelpazesine kavuşulacak...

Türkiye \"2023 hedefleri\" olarak yola çıkılan planlı turizmi yavaş yavaş hayata geçiriyor. 7 bölgede turizm kentleri kurmaya hazırlanan Turizm Bakanlığı, maliyeti 50 ila 100 milyar doları bulması beklenen büyük turizm kentleri için tahsislere yakında başlama kararı aldı. Yeni Para Dergisi, bu haftaki sayısında turizm tahsislerini masaya yatırdı. Golf\'ten film platolarına, termalden kış turizmine kadar farklı turizm alanlarında başlayacak tahsisler için yerler belirlendi.

Yeni turizm tahsisleri nerelerde olacak?

* Aydın-Didim turizm kenti: Didim Marin Kent olarak yatırımcılara sunulacak.

* Muğla-Dalaman Turizm Kenti: Havaalanı sayesinde bir istasyon olarak kullanılan ama Marmaris ve Bodrum nedeniyle geri planda kalan Dalaman, \'Sağlıklı Yaşam Kenti\' olacak.

* Çeşme-Paşalimanı Turizm Kenti: Çeşme\'nin cazibesinden yararlanılacak. Termal turizmin geliştirileceği bu kent \"Çeşme Termal Su Şehri\" olarak adlandırılacak.

* Temalı Park Kenti: Antalya\'daki ilgiyi daha geniş bir çevreye yaymayı amaçlayan bakanlık, bunun için iki ayrı kent düşünüyor. Birincisi Antalya Kuzeyi (Kepez-Varsak-Topallı) Turizm Kenti. Bu kent film stüdyolarının kurulacağı, dünya çapında otomobil sporlarının yapılacağı \"Temalı Park Kenti\" olacak.

* Antalya Manavgat-Oymapınar Turizm Kenti: Golf ve eko turizmin daha fazla geliştirileceği \'Yeşil Dünya Turizm Kenti\' olarak planlanıyor.

* Mersin Tarsus Turizm Merkezi: Daha önce tahsis için ilana çıkılan ancak yeterli ilgi görmeyen bölge yeniden yatırımcının ilgisine sunulacak. Bu bölge de \"Doğa Koruma ve İnanç Merkezi\" olarak değerlendirilecek.

* Yalova TİGEM: Deniz kenarında verimli tarım arazilerinin ve termal alanların da bulunduğu Yalova Tigem de tahsis alanları içerisinde yer alacak.

* Yozgat bölgesi: Termal alanların yoğunlukta olduğu Yozgat eksenindeki bölgede tahsisler yapılacak.

Hangi bölgede ne yatırımı yapılabilir?

Didim Marin Kent: Yat, spor, eko, golf, kültür, gençlik turizminin yanı sıra temalı parklar planlanıyor.

Muğla-Dalaman: Yat, kırsal, sağlık ve terman, golf, su sporları

Antalya Kepez-Varsak-Topallı: Film platoları, otomobil sporları, temalı park, kongre, fuar, golf turizmi

Çeşme Paşalimanı turizm kenti: Termal, kongre turizmi, alışveriş merkezleri, spor ve eğitim tesisleri

Mersin Tarsus turizm kenti: 4 ve 5 yıldızlı oteller, kırsal turizm, golf turizmi, sportif ve rekreatif amaçlı turizm.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]