Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu

Türkiye'nin En GeNç Paylaşım Flatformu Burası!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mesleki ; Teknik Orta Öğretimin Sorunları ve Çözüm Önerileri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Misafir

Anonymous
Misafir

Mesleki – Teknik Orta Öğretimin Sorunları ve Çözüm Önerileri

balzac_pars:...

Mesleki – Teknik Orta Öğretimin Sorunları
ve
Çözüm Önerileri

Süleyman YAĞCIZEYBEK
MTEM Bölge Proje Uzmanı

SUNUŞ

Ülkemizde yıllardır tartışılan konuların başında mesleki ve teknik eğitimin sorunları gelmektedir. Mesleki ve teknik eğitimin problemleri, bunlara etki eden faktörler ve çözüm önerileri bugüne değin çeşitli toplantılarda tartışılmıştır. Özellikle 16. Milli Eğitim Şurasında çok kapsamlı çalışmalar yapılmış, ancak bu toplantı ve kongrelerde tartışılıp olgunlaştırılan hususlar uygulanamamıştır.

Mesleki ve teknik öğretimin ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasındaki önemi büyüktür. Fakat bu gerçek yetkililer tarafından yapay bir kabul görmekte, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AB destekli olarak yürütülen MTEM “Mesleki ve Teknik Eğitimin Modernizasyonu Projesi” ve MEGEP “Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” dışında ciddi gayretler gözlenmemektedir. Özellikle Türk Milli Eğitiminin orta öğretim kademesi tam anlamıyla çökmüştür ve maalesef bu eğitim kademesinin sorunlarını çözmede ciddi çabalar da görülmemektedir. Herkes mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi gerektiğini savunmakta, ancak bu eğitime gereken önem verilmemektedir.

Bugüne kadar mesleki ve teknik eğitimin sorunları üzerine çok şey yazıldı, çok şey söylendi. Ancak sorun doğru anlaşılırsa, bu sorunla başa çıkmanın daha kolay olacağı açıktır. Ülkemizde mesleki ve teknik eğitim sisteminin geliştirilmesi için somut çözüm önerilerini içeren bu çalışma, çözüm üretmek ve çözüme katkıda bulunmak için hazırlanmıştır. Bu çalışmanın ülkemizdeki mesleki eğitim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunacağı ümit edilmektedir.

Mesleki – Teknik Orta Öğretimde Temel Problemler ve Çözüm Önerileri:

Ortaöğretim; ilköğretime dayalı, en az üç yıllık genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarının tümünü kapsar. Ortaöğretimin amacı; öğrencilere asgari ortak bir genel kültür vermek, birey ve toplum sorunlarını tanıtmak ve çözüm yolları aramak, ülkenin sosyo-ekonomik ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak bilinci kazandırarak öğrencileri ilgi, kabiliyet ve yetenekleri doğrultusunda, hem yükseköğretime hem de mesleğe veya geleceğe ve iş alanlarına hazırlamaktır. İlköğretimi tamamlayan ve ortaöğretime girmeye hak kazanmış her öğrenci ortaöğretime devam etme ve ortaöğretim imkanlarından ilgi, kabiliyet ve yetenekleri ölçüsünde yararlanma hakkına sahiptir. Mesleki ve teknik eğitimin amacı, toplumun hedefleri ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasıdır. Mesleki eğitim, işi bir araç olarak kullanarak bireyin bilişsel, duyuşsal ve devinsel (pisikomotor) yönden gelişmesini amaçlar.

Türkiye, mesleki ve teknik eğitim sisteminin kuruluş aşamasında mesleki ve teknik okula dayalı bir işgücü modelini benimsemiştir. Bugünkü mesleki ve teknik öğretim sistemimiz, ara kademelerde hizmet verecek işgücünün, ortaöğretim düzeyindeki meslek okullarında yetiştirilmesini esas alan bir yaklaşımla şekillendirilmiştir

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-